стан просування України до ЕІТІ

Відбулось сьоме засідання БГЗО в Україні

"Українська енергетика"

2013-09-27

Надіслати поштою

У середу, 25 вересня у приміщенні Міністерства енергетики та вугільної промисловості пройшло сьоме засідання Багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО) з імплементації ЕІТІ в Україні.

 

У засіданні також взяли участь представники Секретаріату ЕІТІ – директор Секретаріату Йонас Моберг (Jonas Moberg) та регіональний директор Сірі Фарстад (Siri Farsrad), – представник Світового банку Гуранда Елашвілі (Guranda Elashvili) та міжнародний директор коаліції Publish What You Pay Марінке ван Ріет (Marinke van Riet).

 

 

Учасники засідання ще раз обговорили ключове питання, яке має бути вирішене для прийняття рішення щодо надання Україні статусу країни-кандидата ЕІТІ, – поширення Ініціативи прозорості на вугільну галузь. Представники компаній, уряду та громадськості надали Секретаріату ЕІТІ узгоджений текст листа до Правління ЕІТІ, де підтвердили намір включити вугільну галузь до сфері дії ЕІТІ після публікації першого звіту по нафтогазовій галузі. За словами Й.Моберга, такий варіант є прийнятним для отримання країною статусу кандидата, однак для того, щоб Україна отримала статус країни-члена ЕІТІ, їй доведеться підготувати звіт з усіма суттєвими видобувними галузями, у тому числі вугільною.

 

 

Іншою важливою темою обговорення стало фінансування імплементації ЕІТІ. За словами члена БГЗО від Міністерства фінансів, доцільно створити спеціальний фонд, який може формуватись з коштів видобувних компаній. Натомість представники Секретаріату ЕІТІ наполягали, що частину фінансування має взяти на себе держава – відтак, необхідно врахувати необхідний об’єм коштів у Державному бюджеті України. Також, якщо Україна як держава не виділить власну частину фінансування, можуть бути проблеми і з грантами, які планує виділити Світовий банк українському уряду. Результатом обговорення стала домовленість з Міністерством фінансів про більш детальне опрацювання питання.

 

Порядком денним також було заплановано формування з учасників БГЗО тематичних робочих груп з таких питань як фінансування, розробка шаблонів звітності, поширення інформації, розбудова спроможності тощо. Однак, через необхідність більш детальних консультацій в рамках кожної зі сторін, було прийнято рішення сформувати склад робочих груп в електронному режимі протягом кількох найближчих днів.

 

Наступне засідання БГЗО має пройти уже після прийняття Правлінням БГЗО рішення про надання Україні статусу країни-кандидата ЕІТІ, яке очікується 17 жовтня ц.р.

 

Довідка "Української енергетики":

 

Ініціатива прозорості видобувних галузей (ЕІТІ) – це незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 39 країнах світу. EITI вимагає проведення аудиту платежів, які здійснюють компанії, та доходів, пов’язаних з розробкою національних природних ресурсів, які отримують уряди країн.

 

У вересні 2009 року Україна зобов’язалася імплементувати ЕІТІ, схваливши урядову Постанову №1098 "Про приєднання України до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях". Пізніше ці наміри були документально підтверджені перед МВФ, ЄС та в рамках Партнерства "Відкритий уряд".

 

10 жовтня 2012 року Наказом №785 Міненерговугілля було створено Багатосторонню групу зацікавлених осіб з питання імплементації ЕІТІ в Україні, до якої на паритетних засадах увійшли представники органів влади, компаній та громадськості.

 

"Українська енергетика"


Коментарі

blog comments powered by Disqus