Блоги

Проекти спільного впровадження: цивілізація проти кочівників

Олексій Хабатюк

2012-08-08

Вчора писав про проект змін до порядку реалізація проектів спільного впровадження (ПСВ) в Україні (постанова КМУ № 206), як ось з міжнародної арени новий привід на тему ПСВ.

 

Наглядовий комітет спільного впровадження (НКСВ), що діє в рамках Кіотського протоколу, опублікував черговий проект правил та процедур реалізації ПСВ. Слід відмітити, що правила, які готуються НКСВ  є обов’язковими до виконання всіма сторонами Кіотського протоколу після їх затвердження на Нараді сторін. А найближча така нарада станеться через 4 місяці у Катарі. І діяти вони почнуть з 1 січня 2013 – в другому періоді Кіотського протоколу.

 

Чого ж чекати українському бізнесу з новими правилами?

 

Перш за все слід відмітити розширення повноважень та впливу НКСВ. До його повноважень планується віддати функції, які раніше виконували національні органи (в Україні – Держекоінвестагентство). Так у НКСВ з’являється нова функція - випуск одиниць скорочення викидів. Окрім того НКСВ буде наділено новими правами:

 

- проводити оцінку дотримання виконання країнами національних процедур реалізації ПСВ;

 

- проводити вибіркову перевірку ПСВ;

 

- призупиняти випуск ОСВ за проектами за якими виникне підозра у дотримані правил та процедур та за всіма проектами із країни де має місце таке порушення.

 

Чому ж так хочуть звузити повноваження національних органів?

 

Як на мене, то причин досить багато. Одна з них – це питання якості проектів, які реєструються як ПСВ. Особливо це стосується проектів за так званою національною процедурою (трек 1) і не тільки в Україні, а й в Росії. Хоча, об'єктивно, це й стосується й проектів за ще одним механізмом Кіотського протоколу, так званим чистим розвитком.  Але, напевне, є й інші більш прозаїчні причини. Так НКСВ втрачає значні кошти від перетікання проектів з міжнародної процедури (трек 2) на національну (трек 1). В даний час, співвідношення кількості ОСВ, які випущені за трек 1 співвідноситься з кількістю ОСВ за трек 2, практично як 10:1. Від цього НКСВ втратив близько 30 млн. долл. США із свого бюджету. І щоб повернути потік коштів у свій бік, НКСВ вміло використовує інформприводи для обґрунтування того, що необхідно все віддати під контроль НКСВ.

 

А Україна, в особі Держекоінвестагентства, дає йому для цього підґрунтя. Варто лише згадати останнє засідання НКСВ де обговорювалась проблема пов’язана із затримкою випуску ОСВ в Україні. Напевне, що диму без вогню не буває, про що й пишуть українські ЗМІ (http://makrab.com.ua/?m_ob=STO&m_id=8114, http://makrab.com.ua/?m_ob=STO&m_id=8193, http://ukrrudprom.ua/analytics/Protokol_pod_suknom.html). 

 

Після перечитування цих публікацій з'явилась така алегорія - цивілізований світ (в собі НКСВ) стикнувся з кочівниками (в особі Держекоінвестагентства). Хто переможе? Комусь можливо й очевидно. Програє фінансово - український бізнес, іміджево та фінансово – Україна.


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Тижневий аналітичний звіт: 15-21 травня 2017 року

    У цьому випуску: - Чи вирішується криза поставок дефіцитного вугілля в Україну? - Скільки вже втратив "Газпром" через порушення антимонопольного законодавства? - Які фактори сприяють зловживанням з боку гравців ринку?

¬ всі публікації