Доступ до інформації

Журналісти примусили Януковича розповісти про свої акції

"Українська правда"

2010-11-11

Після майже шести місяців боротьби "Українська правда" домоглася, здавалося би, елементарної речі в демократичному суспільстві. Президент оприлюднив інформацію, в яких господарських товариствах він виступає акціонером. Ці дані були виставлені в середу ввечері на сайті президента.

 

Витягувати інформацію довелося буквально кліщами.

 

Спочатку ми намагалися отримати саму декларацію Віктора Януковича. За законом, вона до 1 квітня подається до податкової та оприлюднюється в офіційній пресі. Наприкінці квітня "Українська правда" отримала листа від Ганни Герман з обіцянкою, що от-от президент це зробить.

 

Однак після неодноразових нагадувань декларація Януковича стала надбанням громадськості лише 2 червня.

 

З цього документу стали відомі такі цікаві подробиці, як, наприклад, те, що за оренду землі в "Межигір'ї" Янукович платить смішні 3 гривні за сотку в місяць. Ще, за декларацією, Янукович мав внески у статутні фонди комерційних структур номінальною вартістю 6 тисяч 567 гривень.

 

4 червня 2010 року "Українська правда" подала інформаційний запит до адміністрації президента України щодо надання інформації про те, конкретно акціонером якого товариства виступає президент Янукович.

 

На перший наш запит ми отримали відповідь від першого заступника глави адміністрації Олени Лукаш. Замість того, щоб просто назвати підприємства, де Янукович акціонер, вона на чотирьох сторінках розписала, чому ця інформація є секретною. Зробила це в порушення закону, який дає місяць на відповідь.

 

Листом від 20 липня Лукаш відмовила в наданні цієї інформації, оскільки запит "Української правди" начебто "виходять за межі наданих прав на отримання відкритої інформації".

 

Тоді 2 серпня 2010 року "Українською правдою" був надісланий повторний запит тепер уже до безпосередньо президента Януковича. Листом від 8 вересня 2010 керівник прес-служби адміністрації президента Денис Іванеско повторно відмовив в отриманні такої інформації. Тому що декларація про доходи не "передбачає відображення щодо назви та місця знаходження підприємства, активами яких володіють державні службовці"

 

Після цього Українська правда вирішила звернутися до Вищого адміністративного суду, який є першою інстанцією в такого роду справах.

 

"Вважаємо, що в даному випадку інтерес громадськості знати цю інформацію переважає інтерес Януковича В.Ф. як фізичної особи на захист такої інформації від поширення", - йшлося в позовній заяві "Української правди".

 

Практика Європейського суду  з прав людини також вказує на відкритість приватного життя вищих посадових осіб.

 

В рішенні по справі "Принцеса Ганноверська проти Німеччини" від 24 липня 2004 року Європейський суд посилається на резолюцію  Парламентської Асамблеї Ради Європи від 26 червня 1998 про право на недоторканність приватного життя.

 

В Резолюції зокрема йдеться про таке: "Публічні особи мають визнати ту обставину, що особливе становище, яке вони, почасти за власним вибором, займають у суспільстві, автоматично веде до посилення тиску громадськості щодо їхнього особистого життя".

 

"Певні факти з приватного життя публічних, зокрема політичних діячів, звичайно можуть становити суспільний інтерес і, відповідно, читачі, які також є й виборцями, мають право їх знати", - також ідеться в резолюції ПАРЄ.                                  

 

Перше слухання справи за позовом "Української правди" до Віктора Януковича відбулося 27 жовтня. В зв'язку з неявкою представників Януковича як відповідача по справі засідання було перенесено на 24 листопада.

 

І от тепер Янукович нарешті виконав наше прохання. На сайті президента оприлюднили дані про цінні папери, якими він володіє, включно зі сканами сертифікатів.

 

Виявилося, що офіційно Янукович є акціонером у трьох підприємствах.

 

Перше. Зокрема, у ВАТ "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" Янукович є власником 100 акцій на суму 1 000 гривень.

 

На момент здобуття цього активу в 1994 році Янукович володів 1,28% акцій підприємства.

 

 

 

Сьогодні ця компанія належить БЮТівському депутату Таріелу Васадзе та іноземним інвесторам. Після залучення Generali Vienna AG вона називається "Дженералі гарант".

 

Друге. У "Промінвестбанку" Янукович володіє 3 027 акціями на суму 3 027 гривень. Рік набуття - 1995. На той момент він мав не багато не мало 1% акцій банку.

 

 

 

Сьогодні, після кризи 2008 року, цей банк належить російській урядовій структурі "Внешэкономбанк", наглядову раду якої очолює Володимир Путін.

 

Третє. Ще Янукович значиться засновником у ВАТ "Донецькавтотранс". Там Янукович володіє 10 160 акціями на загальну суму 2 540 гривень.

 

Ці акції Янукович набув в 1996 році. На той момент це було аж 25,77% акцій підприємства.

 

Секрет у тому, що Янукович з 1994 по серпень 1996 працював гендиректором "Донецькавтотрансу". Тобто фактично він став власником блокуючого пакету на очолюваному підприємстві.

 

 

 

Але з того часу ситуація також змінилася. Сьогодні головними акціонерами "Донецькавтотрансу" є ТОВ Авто-Експрес" і ТОВ "Автовокзали Донбасу". Хто їхні кінцеві власники - загадка.

 

Як повідомляється на сайті президента, з моменту набуття Януковичем прав власності на зазначені акції жодних операцій з ними не здійснювалось.

 

Але цікаво, що в офіційній декларації за 2005 рік Янукович жодним словом не згадав про всі ці свої внески в статутні капітали.

 

Також на сайті президента повідомляється, що у 2006 році, у відповідності до вимог статті 58 закону України "Про вибори народних депутатів України", належні Януковичу корпоративні права було передано в управління іншій особі. Якій саме - не уточнюється.

 

Після того, Янукович фактично виконав наші позовні вимоги, "Українська правда" відкличе свій позов. Оприлюднення даних про акції президента ми розглядаємо як невеликий успіх на шляху до того, аби зробити владу хоч трохи більш прозорою...

 

"Українська правда"


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації