Блоги

Підвищення тарифів на електроенергію для населення - рішення необхідне. Чи достатнє?

Олексій Хабатюк

2014-05-30

Відповідно до постанови НКРЕ від 23.05.2014 №749, яка фактично реалізує «рекомендації» Уряду (постанова КМУ від 21.05.2014 №149), тариф на електроенергію для населення та прирівняних до нього категоріям споживачів зростуть з 1 червня на 10-40%. Ступінь зростання тарифу залежить від обсягів місячного споживання електроенергії. Чим більше споживаєш – тим більше зросте тариф. Ситуація взагалі-то не типова для європейських країн. Там все навпаки, чим більше споживаєш – тим ціна менша. Але там ситуація зовсім інша – населення платить набагато вищу ціну за електроенергію.

 

При тому що «вилка» зростання тарифів на електроенергію досить широка, середньозважене  зростання тарифу буде на рівні 11-12%. Це пов’язано з тим, що основні обсяги споживання електроенергії приходяться на перший та другий тарифний блок, для яких підвищення становить 10% та 15%, відповідно.

 

Слід зазначити, що населення це один із найбільший споживачів електроенергії як за кількістю – більше 19 млн абонентів, так і за обсягами споживання – близько 40 млрд кВт*год або близько 27% від нетто споживання. Частка населення в структурі споживання постійно зростає. В середньому за останні 5 років щорічний приріст споживання електроенергії населенням становив 5% на рік на фоні стагнації із тенденцією до спаду в останні роки споживання в промисловості. Зростання споживання пов’язано із підвищення оснащеності домогосподарств побутовими приладами – холодильниками, пральними машинами, мікрохвильовими печами, посудомийними машинами та т.і. Це веде до зростання фінансового навантаження на інших споживачів, в першу чергу промисловості, через механізм перехресного субсидіювання. В 2013 році сума перехресного субсидіювання населення становила 34,4 млрд грн, що становить більше 90% всього обсягу компенсацій за постачання електроенергії за регульованими тарифами.

 

Підвищення тарифів для населення призведе до відносного скорочення обсягів перехресного субсидіювання на близько 1,4 млрд грн/рік (у 2014 році – 0,8 млрд грн) або всього на 4% від поточного рівня. В той же час, навіть після підвищення абсолютний рівень тарифу для населення для основної кількості він буде дуже низьким та не буде стимулювати до скорочення споживання. Тому вплив зростання тарифів на абсолютний рівень перехресного субсидіювання буде нівельований зростанням обсягів споживання електроенергії населенням. На фоні кризи в промисловості, що поглиблюється та, відповідно, веде до скорочення споживання електроенергії, відносне фінансове навантаження на промисловість від перехресного субсидіювання населення в 2014 році лише зросте.

 

Слід очікувати, що найближчим часом, Уряд запропонує графік поступового підвищення тарифів на електроенергію для населення на найближчі 4-5 років, як це було зроблено з тарифами на природний газ постановою КМУ №81. Можна очікувати, що середньозважені тарифи на електроенергію для населення за цей період зростуть в 2,5-4 рази із відповідним зниженням тарифів для промислових споживачів.


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації