Блоги

Постреволюційні метаморфози в тепловій електроенергетиці

Олексій Хабатюк

2014-05-30

Як відомо, основними виробниками електроенергії в країні є АЕС та ТЕС. При чому ТЕС працюють практично виключно на українському вугіллі. Тарифи на відпуск електроенергії в ОРЕ з АЕС встановлює НКРЕ, а ось для ТЕС ціни формуються за так званими ціновими заявками, які дехто дозволяє собі називати конкурентним ціноутворенням. Але чи це так?

 

Ціна на електроенергію ГК ТЕС за останні 10 років зросла більш ніж в 4 рази. Здавалось би, чому дивуватись? Енергоресурси в світі дорожчають. Але в подорожчанні електроенергії з вугільних ТЕС є українські особливості.

 

* за 5 місяців 2014 року 

У ціні електроенергії ТЕС близько 70% становлять витрати на закупівлю вугілля. Саме ціна вугілля багато в чому і визначає собівартість та ціну виробленої електроенергії. Але ціни, за якими вугілля постачається на ТЕС мають тренд суттєво відмінний від світового. 

* за 5 місяців 2014 року

 

До 2011 року тренди світових цін на вугілля та в Україні в цілому співпадали. Але в останні два роки стався колосальний розрив не лише в трендах цін на вугілля, але українське вугілля значно гіршої якості стало коштувати дорожче ніж на світових ринках. В чому причина? Очевидно, що в штучному завищені ціни за якою воно постачається на ТЕС. Для чого? Для обґрунтування завищеної собівартості електроенергії, що дозволяє перевести фінансові потоки із відносно прозорого «ринку» електроенергії на «ринок» вугілля.

 

Зміни в ціні на електроенергію ТЕС дивним чином співпали із революційними подіями в Україні кінця 2013 та 5 місяців 2014 року.

 

Чи може «незалежний регулятор» - НКРЕ пояснити такі зміні? Звичайно може - собівартість електроенергії розрахована вірно. Залишилось пояснили, чому вугілля, яке постачалось як на державні, так і на приватні ТЕС, було таким дорогим? 


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації