Блоги

Революційна доцільність на "сонячному ринку"

Олексій Хабатюк

2014-06-25

Мережею активно шириться інформація про прийняття чи то 18 червня, чи то 20 червня розпорядження КМУ «Про вдосконалення системи розрахунків за електричну енергію з альтернативних джерел енергії». До цього часу ні публікації цього розпорядження на офіційному порталі КМУ, ні в офіційних виданнях не було, але Мінпаливенерго де-факто офіційно визнало (http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/control/uk/publish/article?art_id=244943512&cat_id=217369), що таке рішення прийнято.

 

Основна ідея розпорядження - знизити так званий «тарифний коефіцієнт, що застосовується дляпікового періоду часу (для тризонної тарифної класифікації)» з 1,8 до 1,01, який входить до формули розрахунку «зеленого тарифу» тариф для суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання та для суб’єктів господарювання, які експлуатують мікро-, міні- або малі гідроелектростанції. Мета одна – знизити «зелений тариф» для сонячних електростанцій (СЕС), що, в свою чергу, має призвести до зниження доходів власників цих об’єктів. Ідея не нова. Основне гасло цієї ідеї – боротьба з надприбутками компаній, які експлуатують такі СЕС та пов’язані із братами Клюєвими. Ключова теза ідеї – можливість отримання надприбутків була сформована в результатів політичної корупції (через прийняття спеціального законодавства та нормативної бази) та усунення конкуренції на ринку через адміністративні важелі. Гасло та ідея гарні та популярні, але засоби їх реалізації виглядають дуже сумнівно.

 

Для реалізації цієї ідеї з березня ц.р. було декілька спроб внести зміни до закону «Про електроенергетику». Формально це були ініціативи, як виконавчої гілки влади - Мінпаливенерго, так і законодавчої - окремих депутатів. Жодна з цих ініціатив не пройшла. Головна вада цих ініціатив, як наслідки застосування зброї масового ураження – зміни до закону автоматично розповсюджується на всі об’єкти. Незалежно чи це об’єкти групи Клюєва, чи ні. А це вже порушує базові принципи застосування ідеї «зеленого тарифу» - гарантії держави щодо забезпечення мінімального рівня ставки «зеленого тарифу» на встановлений період. Саме під ці гарантії заходили в цей ринок українські та іноземні інвестори.

 

Щодо сформованих умов для отримання надприбутків та використання адміністративного ресурсу окремими фірмами чи їх групами, зокрема, групою Клюєва, то для цього є Генеральна прокуратура та Служба безпеки, які зобов’язані провести розслідування, виявити конкретні факти та передати матеріали до суду. А суд має прийняти рішення не лише щодо долі цих компаній та їх власності, а й визначити конкретні факти та конкретних осіб, які є винними в цьому та притягнути їх до відповідальності.

 

Але, очевидно, уряд вирішив діяти методом революційної доцільності не беручи до уваги законність застосовуваних засобів. Сумнівними є не лише правові засоби уряду, а й конкретні виконавці, яким доведеться виконувати це сумнівне рішення. Вони не змінилися з часів, коли розроблялися та реалізовувались сумні рішення щодо отримання надприбутків в цій сфері групою Клюєва. Саме гра на персонально вмотивованій зацікавленості уникнення відповідальності дозволяє приймати та виконувати такі рішення.

 

Не торкаючись питання пошуку винних та призначення винних, – це питання до компетентних органів та суддів, потрібно подивиться, що це принесе для ринку відновлюваної енергетики та України в цілому.

1.    Питання визначення законності розпорядження КМУ (та відповідних рішень НКРЕ, які мають стати його «логічним» продовженням) перейде в судову площину, де власники СЕС будуть оспорювати це рішення.

2.    Довіра до України, як країни для інвестицій в цей ринок зазнає чергового серйозного удару.

3.    Нові проекти зі спорудження нових СЕС та введення в експлуатацію тих, на яких почато будівництво, буде призупинено  до того часу поки ситуації проясниться. Причина - фінансова недоцільність інвестицій в СЕС за «нового» рівня «зеленого тарифу» (10-12 євроцентів/кВт*год для об’єктів введених з 1 січня 2015) в умовах високих ризиків для інвестицій.

4.    Виконання зобов’язань України в рамках Енергетичного співтовариства щодо частки енергії із відновлюваних джерел в кінцевому споживанні стають під ще більший сумнів. Щонайменше ці зміни потребують чергового перегляду Національного плану з відновлюваних джерел енергії до 2020, який будувався із врахуванням чинного до цього часу рівня стимулювання розвитку СЕС,


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації