Eastern partnership

Експерти: Ефективний механізм контролю за газовими потоками унеможливить кризи у майбутньому

"Укрінформ"

2009-12-20

Створення ефективного механізму контролю за газовими потоками унеможливить кризи галузі у майбутньому. Такої думки дійшли експерти з України, Польщі та Німеччини, що спільно шукають ефективні підходи протидії новим газовим кризам під час Міжнародного енергетичного форуму у Варшаві, передають кореспонденти УКРІНФОРМУ. 

"Інсталяція он-лайнової інформаційної електронної системи технічного контролю за газовими потоками від джерела його видобутку до споживача запобігатиме новим газовим кризам", - відзначив український експерт Центру "Номос" Михайло Гончар. За його словами, у разі падіння тиску на одній ділянці газопроводу це стане відомо іншим учасникам ГТС і надасть змогу оперативно реагувати на ситуацію. Відсутність такої системи надає переваги монополістам з постачань газу, зокрема, "Газпрому", тлумачити ситуацію на власний розсуд, оскільки ні транзитер, ні споживач не може перевірити джерело виникнення проблеми в постачанні сировини. Михайло Гончар наголосив, що остаточну відповідь на запитання: хто винен у газовій кризі 2009 року, досі не знайдено. За його словами, ЄС має можливість протистояти у майбутньому газовим кризам шляхом дотримання трьох умов: розвитку інтегрованої інфраструктури, диверсифікації джерел та наявності достатніх запасів газу в підземних сховищах. 

Разом з тим він аргументував наявність нестабільності на енергоринку власними інтересами постачальника та трейдерів. Він висловив думку експертного середовища, зокрема, що газова криза у 2009 році виникла не через проблеми в українсько-російських газових відносинах, а через наявність внутрішніх проблем постачальника. "Обмежені можливості постачальника забезпечувати і внутрішніх, і зовнішніх споживачів одночасно на піку споживання, змусила "Газпром" шукати інформаційні приводи для зміщення акцентів у визначенні причини проблеми. І у цьому контексті звинувачення України у порушенні транзитних зобов'язань виявилося зручним приводом" - відзначив експерт. Він також додав, що логіка дій була підкріплена потужною інформаційною пропагандистською політикою. Інформаційні операції у цьому контексті є елементом боротьби за енергетичний ринок. Європейський споживач залишатиметься платоспроможним, а відтак підтримання нестабільності на енергоринку через загрозу виникнення нових криз в інформаційному плані впливатиме на ціну газу, припустив експерт. Тому в Європі сформувався фінансовий інтерес до повторення криз з боку енергоринку. Незважаючи на те, що європейські промислові споживачі газу втратили, трейдери змогли заробити і такий інтерес на ринку зберігатиметься. Щоб запобігти таким тенденціями європейські експерти під час розроби рішень для національних урядів повинні враховувати трикомпонентну природу системи енергопостачання - видобуток, транспортування і споживання, а тому прозорий контроль цих компонентів на всіх етапах унеможливить виникнення криз. 

Представник Європейської Комісії з питань енергетичної політики і безпеки постачань Пшемислав Кордасевич, у свою чергу, відзначив, що ЄК підтримує подібну модель контролю, разом з тим він висловився щодо відсутності прозорості газового ринку. "Досвід показує, що ринок газу залишається непрозорим в цілому, в ЄС, в Україні і в Росії. Збільшити прозорість буде важко, оскільки не всі партнери підуть на зустріч і відкриють конфіденційну інформацію, а відтак залишатиметься можливість виникнення конфлікту потужних економічних і політичних інтерсів між державами", - зазначив представник Єврокомісії.

"Укрінформ"


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації