Новини

Заява щодо вирішення проблем енергетичної залежності України

"Українська енергетика"

2017-02-17

Заява незалежних експертів аналітичних центрів та громадських організаційщо працюють в сфері енергетики та послідовно виступають за впровадження економічних реформ в секторі

Президенту України Петру Порошенку

Прем'єр-міністру України Володимиру Гройсману

Лідерам фракцій парламентської більшості

 

Протягом останніх кількох тижнів ми спостерігаємо вкрай політизованувикривлену та небезпечно поверхневу дискусію щодо проблематики постачання вугілля з районів Луганської та Донецької областейщо тимчасово непідконтрольні Уряду УкраїниВідсутність системногостратегічного вирішення проблеми залежності енергетики України від нестабільного в економічному плані та дуже неоднозначного у моральному плані товарообігу з підприємствами за лінією розмежування вже призвела до протистоянняБез формування й реалізації чіткої та ефективної політики у цьому питанні контроверсії тільки наростатимутьМи розуміємощо задіяння тимчасових надзвичайних заходів на ринку електроенергії є необхіднимале не належним вирішенням проблем.

Наголошуючи на факті бездіяльності органіввідповідальних за формування відповідної політики протягом останніх роківвважаємо нагальною необхідністю якомога швидше узгодження та реалізацію шляхів подолання енергетичної кризиСаме процес конструктивного діалогуза умови виявлення належної політичної волі та відповідальностізможе об’єднати різні боки поляризованого суспільства.

Тому ми звертаємося до УрядуПрезидента та Верховної Ради з вимогами:

 1. Консолідувати сторони протистояння навколо спільного пошуку вирішення принципової проблеми – гарантування енергетичної безпеки України. При цьому досягти такого консенсусу щодо короткострокових дійякий дозволив би уникнути аварійних відключень електроенергії і одночасно забезпечив розв’язання проблем у сфері енергопостачанняЦентром прийняття конкретних рішень має бути Кабінет Міністрів Україниадже відповідальні за енергетичну політику відомства довели свою неспроможність впливати на ситуацію.

 2. Відповідний діалог та розробка конкретного плану дій має бути якомога більш прозорими та інклюзивнимиСуспільно неприйнятною є діюча методика формування тарифів на оптово-ринкову ціну електричної енергіїв результаті якої значною мірою зросли прибутки компаній теплової генераціїале разом із тим ними не забезпечено диверсифікації джерел поставок палива та безпеки енергозабезпечення державиТакий підхід несе значні корупційні ризики та не стимулює підприємства забезпечувати стабільну роботи енергосистеми.

 3. Будь-який план заходів має обов’язково включати конкретні кроки у середньостроковій та стратегічній перспективі з чіткими очікуваними результатамитермінами та індикаторами виконанняНаголос має бути зроблено на заміщенні антрацитного вугілля іншими видами паливата з умовою стабільного забезпечення функціонування енергетичної системи країни .

 4. До прийняття остаточного рішення про переведення українських АЕС у маневрений режим роботи, провести повноцінний аналіз та оцінку ризиків щодо технічних можливостей роботи енергоблоків в такому режимі.

 5. Серед комплексу заходів у середньостроковій перспективі мають бути розглянуті такі конкретні пропозиції:

 • Створити умови для стабільного та конкурентного імпорту вугілля марки «А» з декількох країн-постачальниківа також передбачити відповідальність компаній – незалежно від форми власності – за забезпечення необхідних запасів вугілляЙмовірнотакі умови включатимуть коригування поточної методики формування ціни на електроенергію теплової генерації та/або запровадження регуляторних бар’єрів для закупівлі дешевшого вугілля з ОРДЛО за світовими цінами.

 • Розробити та невідкладно прийняти Закон України про критичну інфраструктуру та її захистде визначити станції теплової генерації об`єктами критичної інфраструктурита зобов`язати їх операторів гарантувати безперебійну роботу у кризових ситуаціяхЗобов’язати операторів ТЕС і ТЕЦ надавати у щоденному режимі деталізовану інформацію щодо запасів вугілля та планованих надходжень.

 • Уряду та парламентарям реалізувати системні перетворення ринку електроенергії та пов’язаного з ним ринку енергетичного вугілляПроект Закону “Про ринок електричної енергії” давно готовийзакон про ринок вугілля давно на часі.

 • Перевести теплові станціїякі наразі використовують антрацитове вугілляна інші види палива тощоДля реалізації відповідних проектів цілком реально знайти зацікавлених інвесторівзокрема повернутися до пропозицій з боку бізнесу та уряду Польщіінших західних країнПри цьомупереобладнання існуючих теплових блоків має базуватися на економічній та екологічній доцільностіа також відповідати довгостроковій енергетичній стратегії країниІншими словамизастарілі та некритичні станції мають бути закритізастарілі критичні – оновлені дляу тому числізбільшення ефективності використання палива.

 • Прийняти політичне рішення щодо моделі технічного приєднання ОЕС України до об’єднаної континентальної мережі ENTSO-E, розглянути варіант будівництва ВПС (вставок постійного струмуна західних кордонах України необхідної потужності для диверсифікації потенційного імпорту електроенергії.

 1. Стратегічні рішення у довгостроковій перспективі мають враховувати наступне:

 • Кожний виклик одночасно є можливістюВідмова від вітчизняного вугілля або суттєве обмеження його споживання може бути компенсоване із найбільшою вигодоюякщо буде здійснюватися за рахунок зменшення споживання шляхом підвищення енергоефективності та заміщення теплової генерації відновлюваноюз врахуванням екологічного впливу.

 • Разом з операційним вирішенням проблеми постачання енергетичного вугілляУряд та Верховна Рада мають приділяти найбільшу увагу стимулювання розвитку галузі відновлюваних джерел енергіїВідновлювальна енергетика має отримати найвищий пріоритет з огляду на комплекс сукупних переваг – створення робочих місцьзміцнення енергетичної безпеки державивиконання міжнародних кліматичних та природоохоронних зобов’язаньрозвиток вітчизняної інтелектуально-ємної промисловості тощо.

 • Ми також розуміємощо змін в цілому потребує державна політика щодо окремих районів Донецької та Луганської областейде органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваженняПри цьомумають зберігатися можливості реінтеграції окупованих територійпідприємств та населення в єдиний економічний простір України.

Виправлення помилок у здійсненні публічної енергетичної політики не буде можливим без належної персональної відповідальності посадових осібчия професійна бездіяльність та недбалість призвели до поточної кризової ситуаціїРозслідування про зловживання на державних та приватних енергетичних компаніях з’являються регулярной ігнорування знайдених фактів є неприпустимим.

Крім цьогодля відновлення довірими закликаємо виконати зобов’язання щодо ротації складу Національної комісіїщо здійснює державне регулювання ринків енергетики та комунальних послугЗа нещодавно ухваленим Закономпроцес ротації НКРЕКП уже повинен був початисяНам як ніколи потрібен регуляторякому би довіряв і ринокі громадськість.

Рекомендуємо Президенту, Уряду, в тому числі Міністерству закордонних справ та закордонним дипломатичним представництвам терміново консолідувати зусилля для співпраці із закордонними партнерами з метою захисту внутрішніх та зовнішніх інтересів України у сфері енергетичної безпеки.

І останнєМи вважаємощо УрядуПрезидентупредставникам більшості слід покращити рівень комунікації з громадськістю – як через експертні середовищатак і напрямуВлада повинна чесно розповідати про проблеми енергосистеми і чесно окреслювати виходи з серйозної ситуаціїв якій ми опинилисяУкраїнська громада заслуговує на тещоб чути правду.

Громадянська мережа "ОПОРА"

Аналітичний центр DiXi Group

Український кризовий медіа-центр

"Реанімаційний пакет реформ"

Мережа  Greencubator

"Центр економічної стратегії"

Інститут суспільно-економічних досліджень

Біоенергетична Асоціація України

 "Український Пелетний Союз"


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

 • Тижневий аналітичний звіт: 15-21 травня 2017 року

  У цьому випуску: - Чи вирішується криза поставок дефіцитного вугілля в Україну? - Скільки вже втратив "Газпром" через порушення антимонопольного законодавства? - Які фактори сприяють зловживанням з боку гравців ринку?

¬ всі публікації