Новини

Щоденник "зелених експедицій". День другий

"Українська енергетика"

2017-03-01

Ідея  проведення “зелених експедицій" груп активістів, журналістів та законотворців по різних куточках України з відвідуванням енергетичних об'єктів спала на думку депутату Олексію Рябчину та його колегам з міжфракційного депутатського об’єднання “Зелена енергія змін", яке буде займатися просуванням в парламенті «зелених» ініциатив, адже подібна тематика слабо представлена у нинішніх програмах політичних партій.  Експедиції регіонами України розглядаються  як перший етап у реалізації цієї мети. Перша поїздка запланована на чотири дні (27 лютого -  2 березня), за які учасники мають відвідати енергетичні об'єкти Донецької, Запорізької та Дніпропетровської областей. Поїздка відбулась за рахунок фінансування членами МФО "Зелена енергія змін" та внесків інших учасників проекту "Зелена експедиція". Ігор Мошенець з DiXi Group веде прямий репортаж з «зеленої експедиції».Фото надані МФО "Зелена енергія змін".

 

Біогазова установка від "Екопрод"

 

Дугий день стартував з візиту у Волноваху, щоб оглянути біогазову установку від АТЗТ "Екопрод". Її було побудовано в 2012 році. Вартість проекту - 5, 4 млн євро, 4,2 млн з яких отримано в якості позики від Європейського банку реконструкції і розвитку, а решту - з власних коштів агрохолдингу. Потужність об'єкту - 1,5 МВт, до того ж планується введення в експлуатацію другої черги з аналогічною потужністю.

 

Інвестори та ініціатори проекту очікують, що він окупиться за 7-8 років, у той час як приблизний термін експлуатації об'єкту без масштабних реконструкцій становить 20 років. Що цікаво, дана біогазова установка знаходиться лише за 20 км від лінії розмежування у військовому конфлікті на Донбасі. Це значно менше, ніж відстань, на яку можуть здійснювати вогневі обстріли установки "Град", що потенційно робить об'єкт "Екопрод"  надзвичайно вразливим до перипетій війни.

 

 

 

Для організації подібного виробництва необхідний біологічний субстрат. У випадку "Екопроду" він складається із суміші гною великої рогатої худоби та силосу з кукурудзи (силос - корм для худоби, отриманий внаслідок спеціального типу консервування - силосування). Саме з огляду на  необхідність залучення великих обсягів органіки подібні види виробництв найзручніше запускати агрохолдингам, таким як "Екопрод", основна діяльність яких орієнтована на вирощування тваринної чи рослинної продукції, а подібні біогазові установки використовуються радше для ефективнішої утилізації відходів та здобуття додаткового прибутку.

 

На першому етапі в кислототенку внаслідок процесів гідролізу великі органічні молекули розпадаються на дрібніші. На другому етапі суміш переміщується в метантенк, де відбувається анаеробне бродіння і починає виділятися метан. На обох етапах контакт суміші із повітрям не допускається. На завершальній стадії виділений метан збирається у газгольдерах - гнучких гумових накопичувачах великих розмірів.

 

Завдяки термогенераторам, що працюють на біогазі, можна виробляти електроенергію та  вигідно продавати її в мережу по «зеленому» тарифу. Це і є основною статтею комерційного доходу "Екопроду".

 

 

На питання про те, як держава могла б полегшити ведення бізнесу для подібних підприємств, керівництво компанії відповіло, що зелений тариф їм дуже допомагає, однак Україні необхідно більше адаптувати європейську технічну документацію.

 

Аглофабрика комбінату імені Ілліча

 

На контрасті з першим об'єктом, другий  - яскравий приклад великого підприємства традиційних галузей енергетики, яке прагне пристосуватись до світових тенденцій та формувати імідж в очах громадськості завдяки перегляду базових принципів свого функціонування на користь таких, що чутливіше ставляться до навколишнього середовища.

 

 

13 лютого цього року Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча відсвяткував своє 120-річчя. Нас цікавила аглофабрика, розміщена на його території, яка є найбільшою в Європі.

 

Потужності тринадцятьох агломашин фабрики дозволяють виготовляти 13-14 млн тонн чугуна в рік, хоча, станом на теперішній час, вона не працює на повну потужність, виробляючи тільки 8-9 тис тонн в рік. Виготовлений на підприємстві агломерат використовується і в ліяльності "Азовсталі".

 

Складнощі в діяльність підприємства внесла економічна блокада Донбасу: уповноважені представники комбінату зазначили, що через неї підприємство недоотримує обсяги основних складників суміші, із якої виготовляється агломерат  - близько 30% від необхідного об'єму поставок коксу та 50% вапняку.

 

 

Низка заходів у діяльності комбінату спрямована на зменшення викидів у атмосферу та збільшення енергоефективності:

- проведення капітального ремонту доменних печей першого розряду, який передбачає їх майже повну перебудову;

- встановлення сіркоочисних фільтрів рукавного типу;

- створення централізованої системи моніторингу забруднення, що складатиметься з газоаналізаторів та вимірювачів пилового забруднення (на підприємстві ідентифіковано 385 джерел забруднення).

 

Велика увага приділяється зведенню нової машини безперервного лиття заготовок, конструкція якої враховує нові екологоорієнтовані реалії виробництва. Вартість проекту становить 150 млн дол, а його реалізація дозволить створити додатково 340 робочих місць, хоч на фоні 17 100 осіб, що всього працюють на комбінаті, ця цифра доволі незначна.

 

Перед екологічними програмами  поставлено амбітні цілі: в 11 раз зменшити кількість відходів до 950 тонн на рік та в 6 раз зменшити викиди вуглецю в повітря ( від 170 мг/м3  станом на зараз до 30 мг/м3 , що наближається до загальноєвропейських стандартів).

 

Пересувна "Атмосфера"

 

Нам такожнадали можливість оглянути "Атмосферу" - пересувну станцію для моніторингу забруднення повітря у Маріуполі. Вона обійшлась місцевому бюджету у понад 2,1 млн грн.

 

Виміри проводяться за шістьма метеопараметрами та дев'ятьма хімічними елементами на регулярній основі. Результати вимірів одразу публікуються і з ними можна ознайомитись на сайті міської ради. До кінця року планується встановлення двох стаціонарних постів, що мають стати частиною загальнообласної моніторингової системи.

 

 

Критики вказують на фрагментарність вимірів (вони, наприклад, ніколи не проводяться у вихідні дні), через що про зібрану інформацію не можна говорити як про репрезентативний масив даних. Натомість, у міській раді підкреслюють, що, з огляду на стабільність промислового циклу на підприємствах, зібраної інформації цілком достатньо, щоб передбачати розвиток цифрових параметрів на періоди, коли дані не збирались.

 

Круглий стіл в Маріуполі

 

Кульмінацією програми дня став круглий стіл на тему екології та енергозбереження в Маріуполі. Він відбувся за участю чиновників, таких як: першого заступника міського голови Маріуполя Олександра Голтвенка та начальника Управління екології та енергоменеджменту Маріупольської міської ради Ваагна Мнацаканяна. Також в обговоренні взяли участь представники "зеленої експедиції": нардепи Остап Єднак та Олексій Рябчин, науковець з Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Дячук, активіст "ЕкоМайдану" та член громадської ради при Мінекології Олександр Маріковський та ін. Третьою стороною в дискусії мали стати місцеві науковці, однак їх позиція була достатньо пасивною, і більшість з них так і не взяли слова.

 

Міськими чиновниками було презентовано ключові пункти "Програми охорони і оздоровлення навколишнього середовища м.Маріуполя на 2012-2020 роки" та її проміжні результати.

 

За підсумками 2015 року Маріуполь вперше залишив п'ятірку міст з найвищим Індексом забруднення атмосфери, зайнявши десяте місце. Однак чиновники не приховували, що частину екологічний показників вдалось різко підвищити після 2014 року завдяки кризі окремих підприємств, таких як, наприклад, концерну "Азовмаш". Також у місті розроблено трирівневу систему енергоаудиту: першим є рівень окремих об'єктів; другим -  галузевий аудит; третім - управління енергоефективністю при міській раді.

 

Окрім цього, міська влада активно веде зовнішнє співробітництво. Маріуполь став учасником програми USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" в рамках якої має бути здійснено аудит 40 об'єктів. Також співпрацює з відомими  брендами Danfoss і Rehau, в рамках якого можливе здійснення пілотного проекту повної термомодернізації однієї чи двох будівель міста.  Не менш активно проводяться щоквартальні  мотиваційні конкурси енергозберігаючих проектів. За словами міських посадовців, всього їх було  17, на них сумарно надійшло 78 пропозицій, а реалізація дозволила зекономити 360 млн грн.

 

Незважаючи на багато позитивних моментів, в ході конференції було яскраво видно і недоліки екологічної політики в Маріуполі. Зокрема, попри наявність елементів системи моніторингу забруднення, немає чіткої моделі  ідентифікації основних джерел забруднення, не кажучи вже про реальні правові наслідки від збору подібної інформації.

 

Чиновники намагались пояснити проблеми комплексністю і можливістю рішень лише на загальнообласному рівні, зокрема через річки, які протікають територією кількох територіальних громад. Щоправда, виходячи з досвіду експедиції, навіть дводенного перебування у місті цілком достатньо, щоб сформувати загальне уявлення про основних локальних забруднювачів.

 

За підсумками обговорень даного аспекту постає дилема: чи потребують дані проблемні ситуації централізованого вирішення на рівні національного законодавства з більш детальним описом контрольних процедур і стандартів, чи окрилені  фіскальною децентралізацією, територіальні громади самі мають проявляти більше самостійної ініціативи в усіх напрямках діяльності своїх органів, зокрема і в такому важливому, як екологічний.

 

 

Наприкінці круглого столу Олексій Рябчин  детальніше розкрив ключові ідеї, навколо яких групуються народні депутати із міжфракційного об'єднання "Зелена енергія змін". Сюди належать: розвиток відновлювальних джерел енергії; енергоефективність та енергозабезпечення; стале економічне зростання та інноваційний розвиток, такий, як, наприклад, еволюція "розумних мереж"; енергетична децентралізація, зокрема концепція "розумних міст", надання механізмів для вирішення локальних екологічних проблем на місцях; створення робочих місць в зеленому секторі, яке, за словами нардепа, не припиняється навіть в умовах економічних криз.

 

Далі буде…

 

Ігор Мошенець для «Української енергетики»


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації