Новини

Щоденник “Зеленої експедиції”. День шостий

"Українська енергетика"

2017-04-05

Ідея проведення “зелених експедицій" для груп активістів, журналістів та законотворців по різних куточках України з відвідуванням енергетичних об'єктів спала на думку народному депутату Олексію Рябчину та його колегам з міжфракційного депутатського об’єднання “Зелена енергія змін", яке буде займатися просуванням в парламенті "зелених" ініціатив, адже подібна тематика слабо представлена у нинішніх програмах політичних партій. Експедиції регіонами України розглядаються як перший етап у реалізації цієї мети.


Перша поїздка відбулась протягом чотирьох днів (27 лютого - 2 березня), за які учасники відвідали енергетичні об'єкти Донецької, Запорізької та Дніпропетровської областей.

 

Щоденник "зелених експедицій". День перший
http://ua-energy.org/post/65093

 

Щоденник "зелених експедицій". День другий
http://ua-energy.org/post/65118

 

Щоденник "зелених експедицій". День третій
http://ua-energy.org/post/65144

 

Щоденник "зелених експедицій". День четвертий
http://ua-energy.org/post/65180

 

Щоденник “Зеленої експедиції". День п'ятий
http://ua-energy.org/post/65470


Друга експедиція до Волинської, Рівненської та Хмельницької областей проходила 30-31 березня.

 

 

Рівненська область

 

День почався із зустрічі з керівництвом міста та області, яка проходила в сучасному офісі для коворкінгу Національного університету водного господарства та природокористування, який зібрав молодь, освіту, науку, еко-активістів, бізнес, місцеву та обласну владу, народних депутатів! До речі - в університеті є біо-котельня.

 

На круглому столі були представлені позиції законодавчого та місцевих органів влади, бізнесу, експертів та громадськості щодо актуальних питань застосування енергосервісних договорів, тарифної політики держави, розвитку відновлюваних джерел енергії тощо.

 


Представники місцевого самоврядування та громадськості були зацікавлені в розширенні "зеленої" тематики та в більш глибокому її розумінні. Як зазначив співголова об'єднання "Зелена енергія змін" Олексій Рябчин, "зелене" питання є міждисциплінарним і набагато ширшим, ніж прийнято вважати. Воно має на увазі взаємодію енергетики, економіки, екології, сільського господарства, житлово-комунального господарства інфраструктури, транспорту тощо.

 

Міський голова Рівного Володимир Хомко розповів про енергетичну ситуацію міста. За його словами, "створено схему, яка змушує всіх економити кошти – у місті обладнали будинки приладами обліку тепла". З 1400 багатоповерхових будинків залишилось обладнати лічильниками 31 будинок (99 % мешканців мають прилади обліку).


Також у Рівному діє Муніципальна програма сталого розвитку, за якою місто фінансує 70 % вартості проекту, в тому числі енергозберігаючих. У 2013-му, за перший рік реалізації програми, було виділено 1 млн грн, у 2016 році – 22 млн грн, а у 2017 році – 40 млн грн і зараз цих коштів мало для реалізації проектів від усіх бажаючих. Планується запустити ще одну програму тільки з утеплення будинків.

 

Усі учасники обговорення погодилися, що майбутнє Рівного - це розумне "зелене" майбутнє! Обговорення перспектив енергоефективності, енергозбереження та сталого розвитку було дуже жвавим і викликало щиру зацікавленість усіх учасників зустрічі. Це вкотре доводить важливість проектів на кшталт "Зеленої експедиції", які повинні популяризувати та роз'яснювати "зелену" тематику мешканцям регіонів, де на таку інформацію є великий запит.

 

 

Хмельницька область

 

Хмельницька атомна електростанція в м. Нетішин.

 

На Хмельницькій АЕС 5 200 працівників. Середня зарплата 11 500 грн., тоді як по місту - 6 500 грн.

 

Керівництво станції не бачить альтернативи добудові 3-го та 4-го блоків, які готові на 70% та 27% у вартісний оцінці відповідно. Аргументи - заміщення блоків, що мають бути виведені в найближчий час.

 

Останні оцінки показують, що Енергоатому потрібно знайти 84 млрд грн. для їх добудови. Планують використовувати чеські блоки ВВЕР-1000 (аналог або копія російських). Мотив - після 2035 року місто Нетішин немає залишитися без містоутворюючого підприємства.

 

Те, що можна точно сказати - персонал СУПЕР кваліфікований. На ХАЕС є навчально-тренувальний центр, в якому фахівеці-оператори проводять 1/12 часу на рік і оперують 18 000 параметрами!

 

Цікаво, що КВВП 1-го та 2-го блоків ХАЕС перевищили 100% в 2016 та за три місяці 2017 року. А точність збору турбіни для АЕС має 1 клас, тоді як швейцарські годинники збираються за 2-м класом точності.

 

 

Славута

 

 

Зустріч з представниками місцевого самоврядування

 

Місто Славута було останнім пунктом нашої другої "Зеленої експедиції", але не менш цікавим.

 

Варто відзначити працівників місцевої влади, які вперше в Україні розробили Рефольверний фонд для стимулювання впровадження заходів в сфері енергоефективності та відновлювальної енергетики. Фонд неприбутковий, невеличкий (позика до 10 тис. грн.), фінансується 50/50 громадською організацією "Екоклуб" та місцевим бюджетом. Але його основна мета - в популяризації економічної доцільності заходів з енергоефективності. Зі слів представників мерії, коли люди чують, що влада їм хоч трішки може компенсувати якісь витрати - вони з більшим ентузіазмом захоплюються підвищенням ефективності енергоспоживання.

 

В місті 40% домогосподарств мають індивідуальне опалення. Представники комунального господарства бідкаються, що немає плати (відступних) при відмові від централізованого опалення, від чого страждають як мешканці, які отримують послугу централізовано, так і саме комунальне господарство.

В місті працює біо-котельня потужністю 6,5 МВт, яка забезпечує потреби міста на 40% в теплозабезпеченні.

 

За співавторства Олександра Д'ячука, "Українська енергетика"


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Тижневий аналітичний звіт: 15-21 травня 2017 року

    У цьому випуску: - Чи вирішується криза поставок дефіцитного вугілля в Україну? - Скільки вже втратив "Газпром" через порушення антимонопольного законодавства? - Які фактори сприяють зловживанням з боку гравців ринку?

¬ всі публікації