Новини

Причини аварій на шахтах - застарілість обладнання та оплата "по видобутку" - ЗМІ

"Німецька хвиля"

2011-08-01

За рівнем смертності від нещасних випадків на шахтах Україна продовжує посідати друге місце в світі, після Китаю. Реальний рівень травматизму на шахтах дуже часто приховується, зазначають експерти.

Відразу дві великі аварії трапилися в п’ятницю, 29 липня, на Донбасі. На шахті в Макіївці обрушився 70-метровий копер. А на шахті "Суходільськ-Східна", що на Луганщині, стався вибух метану. Загинули, щонайменше, 20 людей.

Вибух метану - одна з головних причин аварій на шахтах Донбасу. На підприємствах має обов’язково здійснюватися завчасна комплексна дегазація свердловин, сказав Deutsche Welle донецький експерт, кандидат геологічних наук Микола Жикаляк. За його словами, в Україні ж такі заходи поки впроваджуються лише на окремих шахтах.

За словами помічника голови Укрвуглепрофспілки Михайла Маландіна, часто до аварій на шахтах призводить елементарна халатність. «Хтось десь недокрутив, хтось десь недоремонтував», а все складається в купу і може призвести до тяжких наслідків, каже він. Люди звикають працювати в небезпечних умовах і на дрібні порушення не звертають уваги. А вони в сукупності і приводять до жахливих випадків, каже профспілківець.

70 відсотків обладнання – застаріле

Безпека на шахтах Донбасу, як і в цілому по Україні, офіційно визнана незадовільною, сказав Deutsche Welle головний технічний інспектор Незалежної профспілки гірників України Сергій Сіменко. За його словами, найбільші фактори ризику - видобуток вугілля на небезпечній глибині, що сягає більше 1000 метрів, висока загазованість пластів, крім того - недостатня кваліфікація шахтарів та застаріле обладнання.

Як стверджує Сіменко, близько 70-80 відсотків стаціонарного обладнання вугільних підприємств наразі працює за межею часового ресурсу. На шахтах державного сектору також гостро бракує і засобів індивідуального захисту. Не менше одного відсотка коштів від реалізованої вугільної продукції має йти на придбання саме засобів індивідуального захисту шахтарів. Але в реальності на це підприємства витрачають в кращому разі в десять разів менше, каже фахівець. Не вистачає елементарного - шахтарських касок та фільтрів для респіраторів.

Погодинна оплата праці замість "давай, давай, давай"

Щоправда, на приватних шахтах економічна ситуація інша, визнає профспілківець. За його словами, там, як правило, використовується сучасна техніка закордонного виробника і питання із засобами індивідуальних засобів захисту не стоїть. Утім, яка б власність не була, головний принцип на вугільних підприємствах - дати якомога більше вугілля. Сіменко нагадує, що незалежна профспілка гірників вже тривалий час пропонує запровадити погодинну оплату праці. Тоді б самі шахтарі не були зацікавлені «будь-якою ціною» добувати вугілля. Адже коли зарплатня нараховується за обсягом видобутку, за принципом «давай, давай, давай»,- дуже часто самі гірники нехтують певними захисними механізмами, каже Сіменко. А коли діє принцип - «давай, давай, давай», дуже часто відключаються і певні захисні механізми, каже представник профспілки.

Аварії з людськими жертвами, на жаль, не рідкість в Україні. Наймасшабніша аварія за всю історію України сталася 2007 року на шахті імені Засядька у Донецьку, тоді загинула 101 людина. Щоразу після найпотужніших аварій власники шахт запевняють, що зроблять все можливе, щоб у майбутньому такі трагедії не повторилися.

Карина Оганесян, "Німецька хвиля"


Коментарі

blog comments powered by Disqus

Публікації

  • Енергетичні реформи: огляд березня 2017 року

    Проект “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію” представляє моніторинговий звіт про просування України у виконанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом у сферах енергетики та довкілля за березень 2017 року.

¬ всі публікації